wtorek, 23 kwietnia 2013

Trzecia rocznica bloga
Z perspektywy czasu widzę, że założyłam go za wcześnie. Nie miałam wówczas pojęcia, jak funkcjonuje blogosfera, ani pomysłu, jak też ten blog ma wyglądać. Chciałam jedynie dzielić się wrażeniami z przeczytanych książek i dyskutować o literaturze z innymi pasjonatami, a reszta miała wyjść w praktyce. Była więc pogoń za wyszukiwanymi na bibliotecznych półkach nowościami, które „wszyscy” czytali – co nie przyniosło spodziewanego rezultatu. I były chwile zwątpienia, czy warto to dalej ciągnąć. Kryzysowy był zwłaszcza ubiegły rok, ale przełomem okazał się udział w Klubie Czytelniczym, dzięki któremu pisanie i rozmawianie o książkach znów zaczęło sprawiać mi przyjemność.

Dziś, po tych trzech latach, mam swoje miejsce w sieci, które bardzo mi odpowiada. Blog jest jak kafejka, do której wpada się po pracy, aby spotkać się ze znajomymi, wymienić opinie na temat świeżo przeczytanych lektur, podyskutować o sprawach okołoliterackich lub w ogóle niezwiązanych z książkami. Udało mi się wrócić do odkładanej niepotrzebnie na bliżej niesprecyzowaną przyszłość literatury, którą rzeczywiście chcę czytać – zamiast zabijać czas lekturami na jeden wieczór, które wprawdzie miło odprężają, ale niewiele po sobie zostawiają. Nie sprawdzam statystyk, nie spędza mi snu z powiek fakt, że komentarze pod moimi postami nie są liczone w setkach. Wciąż nie mam tyle czasu na czytanie, ile bym chciała, stąd niewielka liczba notek na blogu. Może w przyszłości to się zmieni, ale raczej nie w ciągu najbliższych miesięcy. Dziękuję wszystkim zaglądającym i pozostawiającym ślad w komentarzach, i proszę o dalszą cierpliwość i wyrozumiałość ;-). Dziękuję też moim Przyjaciołom, którzy zachęcali mnie do dalszego pisania, oraz Ani, która skutecznie mobilizuje metodą kropli drążącej skałę :-).

Tym razem nie mam książki do rozlosowania. Zamiast niej będzie zestaw narożnikowych zakładek, wykonanych własnoręcznie, widocznych na zdjęciu. Jedną można zatrzymać dla siebie, drugą np. podarować komuś: żonie, mężowi, synowi, córce, narzeczonemu, przyjaciółce, ojcu, babci, cioci, stryjowi, względnie szefowej/szefowi przy okazji rozmowy o podwyżce ;-). Aby przygarnąć zestaw wystarczy wyrazić chęć w komentarzu – czekam do soboty 27.04 do godz. 18.00. Jeśli zgłosi się więcej niż jedna osoba, zostanie przeprowadzone losowanie.

25 komentarzy:

 1. Podoba mi się takie podejście do blogosfery i samego czytania :-) Chyba każdy nie raz przeżywa podobne rozterki, ale nie każdemu udaje się dojść z tym do ładu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piotrek, dziękuję :-). Podejście wypracowywane miesiącami, także dzięki obserwacji doświadczeń innych blogerów, którzy zechcieli się podzielić przemyśleniami. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Gratulacje z okazji trzeciej rocznicy istnienia bloga! Życzę Ci, byś miała dużo czasu na czytanie i pisanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koczowniczko, dziękuję :-). Oby Twe słowa się spełniły! ;-)

   Usuń
 3. jestem z Tobą niemal od początku:)i cieszę się z tego powodu bardzo, życzę Ci wytrwałości i radości z tego co robisz - bo według mnie to najważniejsze w blogowaniu, a statystyki, komentarze...hm...obie dochodzimy do tego samego wniosku - mało ważne gdy robi się coś co się lubi i co daje powera, prawda?:)
  zatem wszystkiego dobrego!

  a po zakładki się zgłaszam, a jakże, bo śliczne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kaś, dziękuję za życzenia :-). Prawda - najważniejsze, aby sprawiało nam to przyjemność :-). Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Po pierwsze, sto lat! Po drugie, obyś miała więcej czasu na czytanie i pisanie.;) Po trzecie, bardzo podoba mi się Twoje porównanie bloga do kafejki - tak faktycznie jest.;) Po czwarte, boskie są Twoje zakładki! Motoryzacyjna po prostu pierwsza klasa! Naturalnie zgłaszam się, takim cudom nie odpuszczam.;)
  I dziękuję za miłe słowa, choć muszę przyznać, że mobilizuję Cię z czysto egoistycznych pobudek - wydaje mi się, że często nasze upodobania są zbieżne.;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, dzięki serdeczne :-). Tych zbieżności faktycznie jest sporo, nieraz walczę ze sobą, żeby nie dopisywać kolejnego tytułu do już i tak bardzo długiej listy...

   Usuń
  2. Ja ostatnio właśnie zaczęłam ze sobą walczyć - na początek ograniczyłam zakupy, choć nie wiem, jak długo to potrwa.;(

   Usuń
  3. W ramach ograniczania się dopiero co zakupiłam (skuszona blisko 20 złotowym rabatem) dzienniki Virginii Woolf, których odmawiałam sobie latami ze względu na objętość. Gumowy regał pilnie potrzebny!

   Usuń
  4. To duża oszczędność, starczyłoby dodatkowo na jakąś cienką książkę. Dzienniki VW warto mieć, sama bym je chciała, ale najpierw musiałabym przygotować im trochę miejsca.;(

   Usuń
  5. Moje na razie leżą na innych książkach, w poprzek półki. Wzięłam sobie kozę, jak w tym dowcipie ;-)

   Usuń
 5. wszystkiego dobrego, wytrwałości, cierpliwości i inspirujących lektur. Jedną z Twoich zakładek mam, zresztą ulubioną, która szczególnie dobrze pasuje do czytania Prousta :)
  Bywaj częściej, bo jak tu, przy pustym stoliku zatrzymać się do pogaduszek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Buksy, miło mi ogromnie, że zakładka wciąż Ci służy, i że świetnie komponuje się z Proustem! To dopiero nobilitacja ;-). Co do bywania - staram się jak mogę :-)

   Usuń
 6. Tak mi się właśnie wydawało, że nasze blogi to rówieśnicy. :) Eireann, proszę przyjmij serdeczne gratulacje i życzenia, mam nadzieję, że "Przystanek Książka" będzie dawał Ci mnóstwo radości przez wiele, wiele lat! jestem bardzo szczęśliwa, że miałam okazję Cię blogosferycznie poznać, jesteś wyjątkową Osobą, a poza tym niezwykle cenię Twój literacki gust.
  Zakładki urocze, prawdziwe dzieła sztuki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lirael, dziękuję pięknie za tak miłe i ciepłe słowa :-). Wzruszyły mnie tak, że nie wiem, co powiedzieć...
   Miło mi, że zakładki Ci się podobają - czy mam Cię dopisać do listy chętnych?

   Usuń
  2. Z góry dzięki za dopisanie do listy.

   Usuń
 7. A ja nie wiem czy rzeczywiście koniecznie trzeba od razu mieć pomysł na bloga? No, chyba że chcesz się przy jego pomocy wylansować, ale raczej nie podejrzewam Cię o takie zakusy:) Chyba wystarczy po prostu mieć coś do powiedzenia - kto zechce, ten się zatrzyma i posłucha, a może i włączy do rozmowy, a jeśli nie, to trudno. Wszystkie fajne miejsca istnieją dzięki ludziom, a nie gadżetom.
  Choć bywam tu od niedawna, a jeszcze bardziej od niedawna w miarę aktywnie, bardzo się cieszę, że to Twoje miejsce w sieci istnieje i że chcesz do nas wirtualnie otwierać usta. Sto lat i niech wiosenna moc będzie z Tobą!:))
  I uprzejmie proszę o wpisanie mnie na listę chętnych na cudnej urody zakładki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Momarto, pewnie niekoniecznie - może z pomysłem łatwiej jest go prowadzić, przynajmniej na początku (tak myślę). Ale masz rację, że najważniejsza jest treść. No i przejrzałaś mnie - lans to faktycznie nie ja ;-). Dziękuję za życzenia, zawsze z radością goszczę Cię u siebie, i oczywiście dopisuję do listy :-)

   Usuń
 8. "zawsze jest dobry czas na zmianę swojego życia, tak by zrobić w nim miejsce na szczęście"- jeśli czytanie i pisanie jest jedną z takich dróg dla Ciebie (a myślę, że jest), to życzę Ci kolejnych rocznic- z ambitnymi lekturami, które lubisz oraz zawsze sprawnej klawiatury dla zapisywania myśli i refleksji :) ps. czy ja muszę pisać, że się zgłaszam jako chętna po zakładkę z samochodem? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chaber, ładny cytat i trafiający w sedno - czyje to słowa? Dziękuję za życzenia, liczę, że się sprawdzą ;-), no i oczywiście, że musisz, bo skąd bym inaczej wiedziała? I lojalnie ostrzegam, że w razie wylosowania dostaniesz obie :-)

   Usuń
 9. to o "Debiutantach"- autor słów niestety mi nieznany, ale mi się spodobały :) oczywiście, że się sprawdzą! Jak to skąd?! przecież, to oczywiste ;) drugą mam komu podarować w razie czego- Twojej kartkowej fance ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nabrałam ochoty, żeby znów obejrzeć "Debiutantów", teraz będę cierpieć ;-). Jak widać, dobrze jest mieć obmyślone "w razie czego"... ;-) Skoro to się sprawdziło, to życzenia też muszą! :-)

   Usuń
 10. Może zamów w Merlinie- film jest w promocji:) właśnie- to się nazywa zaskoczenie! bardzo rzadko coś wygrywam,a tu proszę!:) i jeszcze Twoja fanka się ucieszy! życzenia nie mają wyjścia- muszą się sprawdzić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio zamówiłam trzy, które właśnie leżą w poprzek półki :-P. Naprawdę brakuje mi na to wszystko miejsca ;-(

   Usuń