poniedziałek, 21 lutego 2011

W biegu... książka podróżna – Marcin Wilk


Z początku przeszkadzało mi, że te rozmowy były przeprowadzane „w biegu”; akurat miałam chęć na długie wywiady poruszające wiele problemów i pozostawiające zamęt w głowie. Ale ilekroć chciałam rzucić książkę w kąt, trafiałam na rozmowę, której temat mnie zainteresował, albo w której odnajdywałam własne spostrzeżenia. Zatem doczytałam do końca.

Niewątpliwą zaletą tego zbioru jest różnorodność i bogactwo podejmowanych zagadnień: pisanie jako proces, podróżowanie i turystyka, więzi międzyludzkie, życie po Holokauście, popkultura, niedojrzałość, zmiany w Polsce po 1989 roku, miejsce intelektualistów we współczesnym świecie... nie sposób wymienić wszystkich. Rozmówcami Marcina Wilka byli m.in. Olga Tokarczuk, Etgar Keret, Eduardo Mendoza, Sylwia Chutnik, Irena Matuszkiewicz, Karl Dedecius, Éric–Emmanuel Schmitt, Agata Tuszyńska, Janusz L. Wiśniewski, John Irving, Dubravka Ugrešić, Joanne Harris. Najciekawsze wydają mi się wywiady z prof. Teresą Walas, prof. Andrzejem Chwalbą o III Rzeczypospolitej, a także z Janem Grzegorczykiem, gdzie padło wiele celnych uwag („Ludzie nie kochają posągów, ale postacie z krwi i kości, kruche i ułomne”; „Akceptacja świata, jakim jest, i cieszenie się jego różnorodnością, to chyba najlepsza z możliwych dróg”), i z Aleksandrą Marininą – bo mam słabość do Nastii Kamieńskiej. Wynotowałam sobie kilka tytułów, do których chcę zajrzeć, i zapamiętałam, po które nie sięgać, bo to zupełnie nie moja bajka. Po lekturze pozostał mi lekki niedosyt, ale dzięki temu nie zapomnę o dopiero co sporządzonej liście ;-).

Moja ocena: 5/6

13 komentarzy:

 1. Sama nie wiem, może się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bujaczku, zdarza się ;-)

  Biedronko, zawsze najlepiej samemu się przekonać :-)

  Pozdrawiam Was ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać te rozmowy. Bardzo lubię krótkie wywiady, byle by były inteligentnie prowadzone...

  Zachęciłaś mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ysabellbooks, miło mi :-). A książka naprawdę interesująca.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi bardzo zachęcająco. Szkoda, że rozmowy są krótkie, ale już tytuł sugeruje,że taka była koncepcja autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lirael, też żałowałam w kilku przypadkach, że rozmowa była tak krótka. Ale jest i kilka nieco dłuższych.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. a z Teresą W., moją profesorka zresztą ;),o czym wywiad?:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chaber, to właśnie ten o intelektualistach. Jeden z najlepszych w tym zbiorze, moim zdaniem. Nie wiedziałam, że to Twoja profesorka. Jeśli zajęcia były równie ciekawe, to zazdraszczam ;-).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. miałam z nią teorię literatury. wykłady z nią były ciekawe, ale nas, studentów nie za bardzo szanowała.ale mnie wyjątkowo lubiła- to jedna z tych szans, którą nie wykorzystałam :(
  ps. wiesz, że to przyjaciółka Szymborskiej?:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chaber, ciekawe wykłady z teorii literatury to naprawdę wyjątkowa rzecz ;-)
  Ps. nie miałam pojęcia :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Och, koniecznie dopisuję do listy, zdecydowanie to jest to, co lubię. To znaczy, nie, że którko, ale ze z ciekawymi ludxmi. Podrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Kasiu, będę czekała na Twoją opinię. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń